SEO uygulamlarına veya eklentilerine gerçekten ihtiyaç var mı?

Bu içerik SEO bilgisi olmayan, bilinçsiz bir şekilde SEO’ya dair erişebildiği bütün bilgileri uygulamaya çalışan kişiler için hazırlanmıştır.

SEO’nun ne olduğunu hiç düşünmediyseniz, SEO ile ilgili yazılan her yöntemi uygulamaya çalışıyor, satılan bütün paketleri bütçeniz dahilinde alıyorsanız dikkatlice okuyun lütfen.

Projenizin uyguladığınız SEO’ya ihtiyacı olmayabilir. Emeğinize, bütçenize, en önemlisi zamanınıza ve projenize zarar veriyor olabilirsiniz.

Kişisel, genel veya uzmanlık alanınızda yazacağınız bir blog sitesi için, temiz kodlanmış bir WordPress teması ve iyi bir hosting kullanıyorsanız, şimdilik yapanız gereken tek şey harika içerikler üretmek.

Benim gözümden SEO

Google’ın ve mantığımın dediği gibi, benim için SEO sadece ve sadece kullanıcı odaklı olmaktır. Bu noktada dikkat ettiğim üç alt başlık var.

Her ne üretiyorsam, en iyisini üretmeye çalışmak.

Benim için sürekli emek vermem gereken, her zaman daha iyisini yapabilmek için bütün zamanımı ve bütçemi ayırmam gereken konudur.

Hizmet kaliteli değilse, SEO varsa bile işe yaramaz.

Bu noktada SEO uyumlu içerikler üretme yoluna gitmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde farkında olmadan yazılarınızı bir kalıba sokmuş olursunuz. Yazılarınız asıl amacından uzaklaşır.

SEO uyumlu içerikler yerine, aslında bu ifadenin gerçek anlamı olan kaliteli içerikler üretmeye yoğunlaşabilirsiniz.

Hedef SEO uyumlu içerikler olmasın. Kaliteli içerikler oluşturmayı hedefleyin. Kaliteli içerikler doğar olarak SEO uyumlu olacaktır.

İçeriğimi, ziyaretçilerime olabildiğince hızlı sunabilmek.

Zaman insanlar için her zaman en değerli kavram olmuştur. Arama motorları bu yönde her zaman alenen olumlu değerlendirmeler yaptığını açıklıyor.

Yönergelere göre web sayfalarım hızlı yükleniyor mu diye kontrol eder ve gerekirse hızlandırma çalışmaları yaparım. Bunu bir defa yaparım, sürekli zaman harcamam.

Arama motorlarının sitemi analiz edebiliyor olması.

Projeme göre özel bir yazılım kullanıyorsam arama motorlarının başlığımı, alt başlıklarımı, metnimi ve görsellerimi uygun formatta kolayca tanımlayabiliyor mu diye bakarım. Gerekirse bir defalık, doğru bir şekilde çalışma yaparım.

Eğer WordPress kullanıyorsam tamamen orijinal haliyle kullanırım. Google WordPress’i tanıyor, WordPress için eklentiler bile yazıyor. Orijinalden kastım, WordPress’in ana hatlarına müdahale eden SEO eklentileri kullanmamak.

Başlık başlıktır, metin metindir, abartmaya ve detaylandırmaya hiç gerek yok. Detay her zaman olayı karmaşık bir hale getirir ve hiçbir zaman olumlu sonucu olmaz.

Faydalı başlıklar:

Onların gözünden SEO

Seo eklentilerine ayrıca madde madde değineceğim. Öncelikle Seo hizmetlerini ele almak istiyorum.

SEO firmaları, buna SEO eklentileri üretenler dahil, pazarlama tekniklerinde çok başarılı. Size hayal satmak için birçok tekniği etkili bir şekilde kullanıyor.

1500 mutlu müşteri, en iyi SEO uzmanı, profesyonel SEO paketleri, inanılmaz SEO eğitimi, benzersiz SEO yöntemleri, sitenizi zirveye taşıyacağız, ilk sayfa garantili vs. vs. bitmek bilmeyen bir piyasa var ve bu noktada o kadar aleni mantık hataları var ki, biraz düşünseniz fikrinizin değişeceğine eminim.

Bir alıntı;

arkadaşlar yaklaşık buradan 10 kişiyle çalıştık seo konusunda hepsinde sitemiz dahada geriledi.
2 sene önce 1. sırada olan site şu an 3. 4. sayfalarda. 13 senelik bir site
bu işi çözebilecek ve 1. sayfaya getirtikten sonra ücretini alacak arkadaşlar pm atabilir.
önceliğimiz kesinlikle işi gördükten sonra ödemeyi yapmak

Webmaster forumlarından biri

On kişiyle çalıştık diyor, geriledi diyor, artık sonuç almadan para ödemem diyor. 13 senelik sitenin 1. sıralardan ne durumlara geldiğine tanık olduğumuz tek bir kişi bu.

Söylenecek pek bir şey kalmadı gibi.

Google bir siteyi sıralamaya alırken yüzlerce veriyi işler ve bunların çoğu gizlidir. Açıkça paylaşılan en etkili sıralama faktörü kullanıcı deneyimidir.

Bunu değil, Google diyor;

Birçok küçük web sitesi sahibi, arama motoru optimizasyonunu kendisi yapar. Aslında, dokümanlarımızı dikkatli bir şekilde okursanız kendiniz bir SEO uzmanı olabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için SEO

Kullanıcıyı bekletmeden istediği bilgiyi nokta atışı yaparak kaliteli bir şekilde vermek en etkili kullanıcı deneyimine sahip olmak demektir.

Bu kadar.

Siz ömrünüzü SEO’ya adasanız da, devasa bütçeler ayırsanız da; ziyaretçi sitenize girdiğinde istediğini alamazsa, bir geri gidip, farklı sitelere girecektir.

Bu durumda ne oluyor?

Sürekli bu şekilde ziyaretçiler sizin sitenizden çıkıp, aynı bilgiyi farklı sitelerde aramaya devam ederse, Google artık içeriğinizi kullanıcılarına daha arka planda sunmaya başlar.

Kullanıcı deneyimi tamda budur.

Bir arama motorunun amacı kullanıcılarına istediği bilgiyi en hızlı ve en doğru şekilde sunmak değil midir? Bundan ötesi yok arkadaşlar.

İstediğiniz kadar yatırım yapın, kaliteli içeriğiniz olmadığı sürece işe yaramayacaktır.

Daha önce sahte yöntemlerle, ilerde sitenizi mahvedecek uygulamalarla SEO uzmanlarından alınan destekler işe yarıyordu. Günümüzde o yöntemler artık yok, varsa da projenizi bir süre sonra çöpe dönüştürebilir.

WordPress SEO eklentileri

Neden bir SEO eklentisi kullanırız?

Sitemiz daha üst sıralara çıksın, daha çok ziyaretçiler alalım ve aynı oranda gelirimiz artsın diye.

Yükledik eklentiyi, hızlı kurulumunu da yaptık. Bekliyoruz…

Cidden eklenti kurup ziyaretçisini arttıran biri var mı?

Yok, kesin SEO eklentisinin ayarlarını yapamadık. Hemen araştıralım.

SEO eklentisinin adını yazıp ayarları dedik ve arattık. Karşımızda onlarca ücretli ücretsiz kaynak. Tabii ilk önce ücretsiz kaynakları değerlendirdik. Fakat o esnada gözden kaçırdığımız bir konu var. Bir kısmı birbirinin kopyası, bir kısmı birbirinden farklı ayarlar. Nasıl olur bu?

Eeee, demek ki doğrusu yok. SEO bu, denemek lazım.

Başladık ayarları uygulamaya, bir gün, iki gün, olmadı değiştir, olmadı sil eklentiyi, farklı bir SEO eklentisi yükle. Sonra onun ayarları, beklemeler vs. derken; kesin çok beklemediğim için, veriler oturmadı, sonuç vermedi düşüncesiyle birlikte sabırsızca artık işi uzmanına bırakmak istiyorsun.

Sonra o uzman olmadı, bu uzmana ödeme yapalım diye diye bu süreç uzar gider. En son bir ton para harcayıp, eklentisinin pro sürümünü satın alırsınız.

Sonrada bunca emek ve para harcadık, artık dönüşü yok düşüncesiyle SEO firmalarını araştır, çalışmaya başla.

Daha çok bütçe, daha çok zaman, daha çok emek…

İnanılacak gibi değil ama, WordPress sitenize SEO için gerekli olan 15 eklenti başlıklarını bile görmek mümkün. 15 paragraf yazı yazayım desen üşenir insan. SEO için 15 eklenti öneren kaç eklenti kullanıyor acaba?

Asıl soru ben bunu nasıl gördüm, sıralamaya girmemesi lazımdı, sanırım arama sonuçlarında 20. sayfadan sonra durmam lazım.

Artık bundan sonrasını sizin yorumunuza bırakıyorum.

SEO eklentileri ne yapar?

Geçen yılın başlarında başlayan SEO eklentilerinin çuvallama hikayesidir.

1- Site haritası oluşturur.

Oluşturmasın, artık WordPress’in orijinalinde var. Site adresinizin sonuna wp-sitemap.xml ekleyin. Ayrıca sıralama faktörü değildir.

Site haritasının kullanımı bile tartışma meselesiyken, konuya o kadar detay eklemişler ki, saymakla bitmez. Bir tıkla aktif edebilirsiniz ama emin olsun o sayfadaki sitemap ayarları sizi çok düşündürecek.

Peki sitemap kullanmak zorunda mısınız? Ben kullanmıyorum, tercihinize kalmış. Zaten Google bütün sayfalarımı görüyor.

2- Open Graph uygulaması

Kesinlikle sıralama faktörü değildir. Sosyal medya hesaplarda paylaşılan sayfalarınızı görsel açıdan daha zengin hale getirir. Bu tamamen paylaşım yapılan sosyal medya platformunun sitenizi anlayabilmesiyle alakalıdır.

Doğal bir WordPress sitesinden rahatlıkla sayfanızdaki görseli, başlığı ve metni çekebiliyor. Şuan çekemiyor diyelim, ilerde çekecektir! Bunun için koskoca SEO eklentisi yüklemem.

3- Title / Description / Keywords eklemenize imkan tanır.

Google 2021 yılında artık bu meta etiketlerini dikkate almayacağını duyurdu. Yani bu da bir sıralama faktörü değil. Üstelik çoğu WordPress temasıyla gelen bir özellik zaten. Mevcutta kodlanmış bir özelliği SEO eklentileriyle tekrar sitenize yüklemiş oluyorsunuz. Hayırlı olsun.

SEO eklentileri ve firmaları diyor ki; description önemli bir SEO çalışmasıdır. Hayır efendim, tartışılır.

Description ne işe yarar?

Yazınıza belli bir karakter sayısına kadar açıklama eklemenizi sağlar.

Örnek description

Sitenizin geneli AMP diye başlayan kısma description diyoruz.

Örnekteki yazımda description kullanmadım. Kullansaydım o açıklamam gözükecekti. Olmadığı için Google kendi belirlemiş.

Google dikkate almıyorum dese bile SEO uzmanları ve eklentileri neden önemli diyor?

TO değerini arttırdığı için, yani tıklanma olasılığını arttırıyormuş. Doğru olabilir, çok etkili bir açıklama sunarsanız başlığınızdan sonra okuyan kişiler olursa etkilenip tıklamak isteyebilir.

Ziyaretçiye bir beklenti oluşturarak sitenize davet etmiş olursunuz. Beklentisini de karşılayabilirseniz süper.

Ben neden kullanmıyorum?

Başlığım Seo yöntemleri olsun, alt başlığım da Seo’da Schema önemi olsun. SEO ve Schema ile ilgili bir aramada, Google Seo yöntemleri başlığımın hemen altına, yani description kısmına içeriğimdeki Schema ifadesinin geçtiği ilgili metinden bir kısmı kırparak gösterecek.

Bu benim için daha iyi tabii. Sabit bir açıklama yerine, aranan cümleye uygun paragrafımın bulunması dönüşümü daha da arttırır diye düşünüyorum. Siz yorumlayın.

4- Gereksiz sayfaları arama motorlarına kapatmanıza imkan sunar.

Gereksiz bir işlemdir. Hatta zararlı bir işlemdir. Gereksiz sayfa ne demek? Benzer içerik oluşturan sayfaların engellenmesi nedense SEO açısından çok önemsenir. Bütün uzmanlar bu konuya özen gösterir.

Tamam böyle bir şey var, Google’da diyor, benzer içerikler oluşturmaktan kaçının diye. Dikkat edin ama, benzer içerik, benzer sayfalar değil. İlgili bir içeriğin varsa yeni başlık açma, onu geliştir, spam yapma diyor.

Ne yapıyor bu SEO eklentileri, yazar sayfasını arama motorlarına kapatın diyor. Sizde kapatıyorsunuz. Madem önemli, bunu neden kendi yapmıyor da size seçenek sunuyor? Kapsamlı bir SEO eklentisi olmak önemli tabii. Ne kadar detay o kadar profesyonellik.

Google yazar sayfasını benzer içerik olarak yorumlamıyor. Yazar sayfası olarak yorumluyor. URL’de author ifadesi var. WordPress’in yazar sayfasını biliyor.

Bakın; WordPress mevcut internet sitelerinin yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor. Bir sistemin ana amacı siteleri analiz etmekse, önce WordPress’i yani çoğunluğu tanımak ister. Bu, internet dünyasına yön verenler için çok zor olmasa gerek.

URL’den kategori veya etiket kısmını kaldırabilmenizi sağlar.

En büyük özelliklerinden biri olarak yorumlanır. Kesinlikle kullanmam. Şuana kadar listelediğim diğer başlıklar gibi bununda sıralamaya hiçbir etkisi yok. Neden standardın dışına çıkayım?

Bunu yaparak hangi sonuca ulaşmaya çalışacağım?

 • Kategoriyi ana sayfama ek bir sayfa olarak göstermek için mi?
 • URL’yi kısaltmak için mi? Kategori başlığı o kadar uzun olan var mı?

Fazla seçenek üretemedim ama, bunlar kategori ifadesi kaldırılınca olacak gibi değil.

5- Robots.txt dosyası düzenleme

Google WordPress için, robots.txt dosyası yoksa bile ön tanımlı engellemelerini yapıyor. Bu dosyayı kurcalamak bilmeyenler için tehlikelidir.

Ayrıca, düzenleme ihtiyacınız var diyelim, bunun için bir eklentiye ihtiyacınız yok. Ana dizine robots.txt dosyası oluşturup komutları girmeniz yeterli.

robots.txt dosyası olmayan sitemin Google robots.txt kontrolünde çıkan sonuç:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Ne güzel, gerekeni yapmış. Defalarca dediğim gibi, WordPress tanınıyor.

6- Ortam dosyalarını anasayfaya yönlendirirmiş miş.

SEO eklentisi kullanmayan biri olarak, bu sorunu hiç yaşamadım. Müşterilerim de yaşamadı. Ortam dosyalarını arama motorlarına gönderen SEO eklentisinin ta kendisidir! Evet, sitenizin tamamını botlara pingler.

Böyle bir sorununuz var diyelim, WordPress panelinden veya içeriğinizden ortam sayfalarına bağlantı vermezseniz, daha önce verseniz bile kaldırdığınızda arama motorları bu sayfaları dizinden kaldırır.

Bu sayfalardan bir türlü kurtulamamanızın sebebi maalesef SEO eklentileri. Bunun için size muhteşem bir mucize sunarlar, ortam sayfalarını anasayfaya yönlendirin diye.

Yönlendirilen sayfaların doğal bir işlem olup olmadığını sizin yorumunuza bırakıyorum.

7- Rich Snippets özelliğini sunarlar.

Zengin sonuçlar için size iki kaynak sunacağım. Arama galerisini keşfedin ve Yapılandırılmış verilerin işleyiş şeklini anlayın.

Yemek tarifleri, değerlendirmeleri içeren bir projeniz yoksa ihtiyacınız olmayan içeriklere uygulamaya çalışmayın. Buradaki en büyük hata olmazsa olmaz olarak yorumlanmasıdır.

Ayrıca bu işlem için kesinlikle bir SEO eklentisine ihtiyaç yoktur.

Neden?

Değerlendirme bölümü kullandığınızı düşünelim. Değerlendirme özeliği sunan bütün eklentiler ve temalar zengin sonuçları kullanıyor. Zaten buna sahipsiniz, olan bir şeyi tekrar oluşturmuş oluyorsunuz.

8- 404 sayfaları anasayfaya yönlendirmeleri yok mu?

Size hiçbir şey söylemeden bir alıntıya yer vermek istiyorum. Dayanamadım, arkadaşlar 404 sayfaları çok doğaldır. 404 ifadesinin bir anlamı var. Bu sayfa artık yoktur, dizinden kaldır diyor.

404 sayfalarını anasayfaya yönlendiren SEO eklentilerine ne desem bilemedim. Sadece benzeri ve artık olmayan sayfalardan bahsediyorum.

Google yöneticisi olan John Mueller bu konuda birçok açıklama yapmış. 404 sayfalarla ilgili bu video size istediğiniz detayı sunacaktır.

Birçok web yayıncısı, Google’ın var olmayan sayfaları, 404 ve 410 sunucu yanıt sayfalarını taramasının rahatsız edici olduğunu düşünmüş olabilir. Google’ın 404 veya 410 sayfayı taradığını görürseniz, endişelenmenize ve Google’ı engellemenize gerek yoktur. Aslında bu iyi bir işarettir.

John Mueller

Çeviride metnin bir kısmı alınmıştır.

9- Schema

Öncelikle şunu bilin, hiçbir SEO eklentisi ücretsiz sürümünde Schema özelliğini tam olarak aktif etmiyor. Bilinçsiz kullanımını çok tehlikeli olabilir.

Bir sıralama faktörü değildir ve Google Schema etiketlerini kullanmanız, sonuçlarda gösterileceğini anlamına gelmiyor diyor. Yani buna Google karar veriyor. Schema kullansanız bile Google görmezden gelebilir, kullanmadığınız halde kendi tanımlama yapıp sonuçlarda gösterebilir.

Bu işlem için bir SEO eklentisi kullanmanız gerekmiyor. Schema sitesinden yönergeleri araştırabilir ve manuel olarak sitenize ekleyebilirsiniz veya sadece Schema eklentileri kullanabilirsiniz.

10- İçeriğinizi SEO’ya uyumlu hale getiriyorlarmış.

Çok sevdiğim bir abim, Psk. Danışman Yusuf BAYALAN, bana içeriklerimin başlığında sayılar yok diye, kullandığı SEO eklentisinin düşük puan verdiğini söylemişti.

Size sayı ekleyin diyor, ne hakkında yazdığınızı biliyor mu?

Başlıklarda bulunan rakamların tıklanma olasılığını arttırdığını birçok test kanıtladı, azda olsa etkisi oluyor diyebiliriz.

Peki, bu eklentileri kullanan herkes, bu ve buna benzer onlarca konuya aynı şekilde uymaya çalışmasına ne demeli? Aynı taslakta yazılmış binlerce içerik, binlerce başlık.

Bu yönlendirmeler sizi daha iyi yapmıyor. Sizi bir kalıba sokuyor. Bunun yorumunu da size bırakıyorum.

Anahtar kelime yok, açıklama yok, etiket yok gibi Google’ın artık dikkate almıyoruz dediği ne varsa renkli renkli, uyarılar veriyor.

Toparlayalım

Bütün bu eklentileri kullanmalarına rağmen, gerçekten kaliteli içeriği olan kullanıcı deneyiminden tam puan alan siteler hak ettikleri yerdeler. Yani bu eklentiler sizi bitirir diye bir durum söz konusu değil. Ama emin olun en basitinden sitenizi kesinlikle yavaşlatır ve zamanınızı çalar.

Eklentilerle ilgili değinecek daha çok başlık var. Her sayfaya ekledikleri özel alanlarla veritabanınızı şişirmeleri vs.

SEO yapmayın, SEO eklentileri kullanmayın demiyorum, yorumunuza bırakıyorum ve zamanınızı içerik üretmeye ayırmanızın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Ne yapacağız?

Daha önce dediğim gibi; üretin, yazın. Kullanıcı deneyimini arttırmak için başta içerik kalitenizin olması şartıyla araştırın, öğrenin, deneyin.

Rastgele örnek siteler

hizliyazar.com sahibi kim bilmiyorum, beğendiği bir WordPress temasını yükledi ve olduğu gibi kullanıyor. Logosu 10dk’da yapılabilir. Sadece içerik üretiyor gibi, etkileşim sağlayacak içeriklere önem veriyor. Tasarımından da anlaşıldığı gibi kullanıcıları için okunabilir olmayı amaçlamış.

Başarısız mı? Tabii ki hayır, çok başarılı biri! Çok daha iyi yerlere geleceğinden eminim.

bernaoduncu.com http – https yönlendirmesi bile yok. Kullanıcı deneyimi açısından başarılı bir tasarıma sahip değil. SEO eklentisi kullanıyor mu bilmiyorum ama kendisinin sadece içerik üretmeyle ilgilendiğine neredeyse emin gibiyim.

Bütün bunlara rağmen içeriğe önem verdiği için belli bir kitleye sahip. Başarılı biri.

ceyhunozdemir.com başlıklarına bakarsanız Google’dan ziyaretçi almak için hazırlanmış hiçbir içeriği yok. Sordum Sarı Çiçeğe, Kirleniyoruz Dostlarım demiş… Peki nasıl başarılı, tanınan bir yazar oldu ve çoğu kişi tarafından bilinen bir bloğa sahip?

Çok mu SEO yaptı acaba…

Neden bu örnekleri verdim? Örnek sitelerin hepsi kullanıcıya odaklanmış kişiler tarafından geliştirildiği için. Anlayanlar için güzel örnekler olduğunu düşünüyorum.

En etkili SEO yöntemleri (bonus)

Eğer kaliteli bir SEO uzmanı bulamazsanız;

SEO yapmamak.

Yorumlar

 1. Bu konunun altında yatan en büyük sorun para kazanma hırsı ve bunun insanları büyülüyor, köreltiyor olması. Amaç gelir elde etmek veya bunu arttırmak olunca her yola gözü kapalı, kör gibi başvuranlar oluyor ve olmaya devam edecek. Kaz gelecek yerden para esirgenmez mantığı.

  Ferrari’mi nasıl aldım, sizde olabilirsiniz kampanyalarına Youtube’da denk gelemeyen yoktur diye düşünüyorum.

  Alenen ifadeniz çok hoşuma gitti. Maalesef alenen oluyor bunlar. Düşünmek lazım. Değerlendirmek lazım. Bu sektörde analiz yetisine sahip olmayan yoktur diye düşünüyorum. Kampanyaların, pazarlamanın gücü bu yetiye sahip insanları bile köreltiyor. İki yıl sonra bu yazınızın tartışmaya kapalı olacağından eminim.

  WordPress ve eklentilerine hakim değilim. Seo konusunda genel tutumunuzu beğendim.

  Yanıtla
  • Sizden bu konuda destekleyici bir yorum beni çok mutlu etti.

   Yanıtla
 2. Bu yazınızı uzun zamandır bekliyorum. Tahmin ettiğimden daha şaşırtıcı oldu. Sizden talep etmediğim çok bir şey kalmamış. Bilhassa urlden kategori kısmını kaldırmak istediğimde bana yapamam demiştiniz hiç detay vermeden. Siz bir sürü örnek iste göstermiştim. Ömrümü(website ömrümü) detaylarda boğularak geçirdiğimi hissettirdi bu yazınız.

  Yanıtla
  • Nurettin Bey, muhtemelen detay için dönüş yapmayı unuttum. Kusura bakmayın lütfen. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yanıtla
 3. Kerem Hocam, yazınızı okuduktan sonra tereddüt etmeden SEO ile ilgili eklentilerimi sildim. Sayfalarım rahatladı, ben rahatladım, admin panelime ferahlık geldi. Onca emek vermeme, araştırmalar ve uygulamalar yapmama rağmen gram pişmanlığım yok çünkü sürekli zamanımı alan bir konuydu. Bundan sonrası için bana zaman kazandıracak.

  Kafama takılan tek konu içeriklerimi Yoast SEO’ya göre hazırlıyor olmamdı. Bu açıdan biraz kontrolsüz yazacağım artık gibime geliyor. Uymam gerekenler nelerdir? Sonuçta artık beni yönlendiren bir algoritma olmayacak.

  Yanıtla
  • Aysun Hanım selamlar, aslında bu sorunun cevabı yazıda var. İçeriklerinizi bir kalıba koymamanız daha sağlıklı olur. Örneğin her başlığın içeriği en az 600 kelime mi olmalı? Eminim denk gelmişsinizdir, iki üç satırlık yazılar birinci sırada, aynı başlıkta düzinelerce 600 ve üzeri kelime sayısına sahip siteler alt sıralarda. Kelime sayısı sadece bir örnek, başlıklarınızda rakamlar kullanmanızı, anahtar kelimeler oluşturmanızı, bu kelimelerin içeriğinizdeki yoğunluğunu ayarlaması vs. derken düzgün bir içerik oluşturamıyorsunuz.

   Uymanız gereken tek kriter, başlığınızın ihtiyacı olan içeriği en öz şekilde hazırlamaktır. Detaylara takılmadan. Araştırırsanız birçok örneğini görebilirsiniz.

   Yanıtla
 4. Kerem Bey, söyledikleriniz o kadar mantıklı ki kafam çok karıştı. Söyledikleriniz gayet açık ve net, biz neden bu kadar emek veriyoruz anlam yükleyemedim.

  Yanıtla
 5. Kerem SEO bitti demiyor. Belli projeler için önemli değildir diyor. Bilginize.

  Yanıtla
  • Sizin yorumunuza ek olarak;

   Seo’nun kelime anlamı arama motoru opyimizasyonu, bu sektörde yer alan kişilerin hayatında Seo her zaman olacaktır. Seo bitmeyecek.

   Yaygın olan Seo yöntemlerini sorgulamak gerek, bilinen onlarca Seo yöntemi artık yok, bitti.

   Yazımda Seo ifadesinin yer aldığı her şeye güvenmeyin, sorgulayın, bir çoğu artık geçersiz ve projenize zarar verecek uygulamalardır demek istedim.

   Yanıtla
 6. Eklentiler ne yapar kısmı beni benden aldı. Bütün bakış açım değişti. Çok faydalı, gerçekten görülmemiş bir netlik. Teşekkürler Hocam.

  Yanıtla
  • Rica ederim Gizem Hn.

   Yanıtla
 7. Hocam SEO’ya bakış açınızı biliyorum. Gerçekten işini bile bir SEO uzmanı varsa sizin için SEO vardır. O uzman olmadığı sürece SEO sizin için olmasın mantığınıza katılıyorum. Sizinle tanışmadan önce de bu şekilde düşünüyordum. Detaylar boğuşulacak gibi değil.

  Yanıtla
 8. Kerem Bey bende wordpress seo eklentilerinin işe yaradığını düşünmüyorum. Ne zaman denediysem bir sürü kasma, donma, kesinti yaşadım. Sürekli gereksiz bağlantıları engellemekle uğraştım. Hep muhtemelen ben beceremiyorum diye düşünüyordum.

  Yanıtla
 9. Merhaba Kerem.

  En baştan anonim bir blog olmayı tercih ettiğim için kimliğimi açıklamıyorum. Ancak şaire göre yolu yarıladığımı ve iki çocuk babası olduğumu söyleyebilirim.

  2005 yılından günümüze web site / blog yazarlığı yapıyorum. Birçok projeyi yarım bıraktım. Birçoğunu ise başlamadan bıraktım. Takip ediyor musun bilmiyorum 8 aydır Hızlı Yazar’a içerik girmiyorum. Tabi burada işlerimin yoğunluğu ve aileme daha fazla vakit ayırma isteğimin payı büyük.

  SEO kavramıyla tanıştığım ilk günden itibaren yaklaşımım hep mesafeli oldu. Benim için SEO sitenin başta Google olmak üzere arama motorlarına tanıtılmasıdır. Bundan ötesi işlerin sevimsizleşmesidir.

  Yazılarımda SEO eklentilerini takip etmiyorum. Anahtar kelime yoğunluğunu yahut yazı uzunluğunu önemsemiyorum. Uzun zamandır yazıyor olmanın getirdiği tecrübe hangi kelimeyi ne kadar kullanmam gerektiğini veya yazıyı nerede bitirmem gerektiğini söylüyor.

  SEO konusunu çok fazla takıntı yapmak, senin de dediğin gibi içeriğin okuyucuyla buluşmasını engelliyor. Ziyaretçiyi bunaltmayacak bir tasarım ve sıkmayacak içerik kraldır 🙂

  Yazına geç dönüş yaptığım için üzgünüm. Yukarıda da belirttiğim gibi uzun bir aradan sonra ancak blogla ilgilenme vakti bulabildim.

  Selamlar sevgiler..

  Yanıtla
  • Merhaba, dönüş yapmanız beni mutlu etti. Bloğunuzu takip eden biri olarak; evet, uzun zamandır içerik üretmediğinizin farkındayım.

   Sizin gibi tecrübe sahibi kişilerden olumlu yorum almak benim için çok değerli.

   Allah bağışlasın, 8 aylık aranın ailenizle daha çok vakit geçirmenizin olduğuna sevindim. Yeni yazılarınızı merakla bekliyor olacağım.

   Sevgilerimle,

   Yanıtla
 10. Seo bitti tamam. Sizin bitti demenizle olmuyor maalesef. SEO bu alanda her zaman var olacak. Size ve sizin gibi düşünenlere rağmen.

  Yanıtla
  • Merhaba, yazımın tamamını okumadınız sanırım.

   Yanıtla
 11. İnanın ilaç gibi geldi bu içerik. Çünkü seo ile alakalı aklıma yatmayan o kadar şey var ki anlatamam. SEO ya uyanlar geride, uymayanlar önde.

  Bende seo şart mı diye araştırırken ilk sıralarda bu yazının çıkması, büyük seo şirketlerinin geride kalması (hele ki böyle bir konuda) sizin ne kadar doğru bir noktaya değidiğinizi kanıtlar nitelikte.

  Size katılıyorum çünkü seo eklentilerinin önerdiği şeyler zaten wordpress’in kendisinde var azıcık biraz bilgin olsa eklentiye gerek dahi kalmıyor sen zaten ne yapacağını biliyorsun.

  Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de para koparmak isteyenler videom birazcık izlensin diyenler belki müşteri çıkar diyenler bizi bu noktaya getiriyor.

  Yanıtla
  • Selahattin Bey, desteklediğiniz için çok teşekkür ederim.

   Yanıtla
 12. Faydalı bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Rica ederim Hande Hanım.

   Yanıtla
 13. Keyifli bir şekilde okudum. Kerem bey olayı çözmüş. Seo Eklentileri site sahiplerini beklentiye sokmaktan başka bir işe yaramıyor. Güncel ve basit bir tema ile yola devam.

  Yanıtla
  • Kesinlikle, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yanıtla

Yorum yapın

Anasayfa » Genel WordPress » SEO uygulamlarına veya eklentilerine gerçekten ihtiyaç var mı?